Čím zateplit svůj dům
V současné době se kladou velké nároky na energetickou úspornost rodinných domů. Není to jen otázka ekologie, ale hlavně financí, které takzvaně protopíme v průběhu roku. Ne nadarmo se proto řada majitelů nemovitostí rozhodne pro zateplení fasády. Možností je hned několik.
Nejběžnějším způsobem je zateplení domu zvenčí, jsou však i situace, kdy bydlíme kupříkladu v historické budově, nebo nejsme vlastníky nemovitosti. Nyní si ovšem povíme o zateplování z venkovní strany domu.
Jednou z nejběžnějších a nejefektivnějších možností je použití pěnového polystyrenu. Jedná se o velmi univerzální materiál, pro který se rozhoduje řada stavitelů díky jednoduchosti jeho instalace, ale i skvělému poměru ceny a kvality. Pěnový polystyren časem vyvrátil také mýtus o své nedostatečné propustnosti a nyní se již není potřeba obávat toho, že v domech s větší tloušťkou zateplení vzniká přebytečná kondenzace vlhkosti. Zateplení se provádí jednoduše pomocí lepení na fasádu domu, poté se ještě pro lepší držení ukotví plastovými hmoždinkami. Polystyren je využíván jak na novostavby, tak i u starších domů. Na hotové zateplení se následně natáhne omítka, takže dům ve výsledku vypadá přesně tak, jak si sami přejeme a navíc šetří energii a tím i naši peněženku.
Druhou nečastější variantou je použití takzvané minerální vaty, neboli vaty z kamenných vláken. Jedná se o materiál, který výborně izoluje a současně má perfektní vlastnosti v případě paropropustnosti. Mezi jeho další klady patří nehořlavost, ale i izolace hluková. Na rozdíl od polystyrenu je instalace zateplení pomocí minerální vaty poměrně náročnější, což se promítne i na výsledné ceně. Také tato metoda je bez obtíží použitelná jak u starších budov, tak i nových domů.
Rozhodnutí by však mělo být čistě na majiteli, který má možnost oslovit odborníky a poradit se s nimi na nejlepším řešení. Pouštět se do zateplování svépomocí se někdy nemusí zcela vyplatit.