Výroba elektrické energie


Neobejdeme se bez ní

Při výpadku elektrického proudu jste jistě zažili, jak nepříjemné je být bez této energie, kterou v dnešní sobě považujeme už jako zcela běžnou. Svítit si třeba můžeme dočasně mobilním telefonem a potom baterkou na baterie, ovšem mnohem nepříjemnější je například to, že nám během výpadku nefunguje lednice, protože když bude jídlo delší dobu v teple, tak se nám zkazí a následně už bude vhodné leda na vyhození do popelnice.

žárovka s vláknem

O výrobu se nám starají elektrárny všeho druhu, přičemž třeba u teplené a jaderné využíváme energie paliva tak, že nám ohřívá vodu, která se mění v páru a ta se ještě dále ohřívá na vyšší teplotu. Následně ji ženeme do turbíny, kde expanduje a působením na lopatky ji roztáčí. Její hřídel je napojena na generátor elektrické energie, která se dále upravuje a posílá až do jednotlivých nemovitostí, kde už si jí můžeme odebírat, kolik se nám zlíbí. Samozřejmě taková solární elektrárna je ekologičtější, což platí obecně o obnovitelných zdrojích.

Účinnost

Každá elektrárna pracuje samozřejmě s určitou účinností, takže se ji snažíme dostat co nejvýše, protože je to ekologičtější i výdělečnější. Třeba u již zmíněných elektráren, které produkují teplo využíváme při spalování uhlí i tepla spalin, které by jinak odešlo jako odpadní komínem s filtry. Ohřejí se pomocí něj výměníky a ty ohřívají vodu, která je již přeměněna v páru. Samozřejmě více tepla znamená přeměnu ve vyšší mechanickou energii, ale také k tomu musí být uzpůsobena turbína.

chladící věž

Je zapotřebí používat materiály, které tyto teploty zvládají a dodržovat speciální režim spouštění i zastavování. Je zapotřebí postupné zatěžování, ale zároveň se vyhnout kritickým otáčkám, protože ty by mohli nenávratně zařízení poškodit. Také zde musí být dostatečné vůle pro dilataci. Provoz takové elektrárny není rozhodně jen tak, přičemž něco samozřejmě stojí. Na výslednou cenu elektřiny má však vliv i řada jiných faktorů.

Back to Top