Základní povinnosti členů výboru
Být nebo nebýt ve výboru, a když už se tam dostaneme, jak pracovat ku prospěchu všem, ale hlavně sobě? Je vůbec v silách obyčejného smrtelníka, aby se pravidelně obětoval pro dobro všech za minimální finanční odměnu? Možná tak trochu blázen, možná neví co s volným časem, možná to je ale jenom dobrák, který dělá vše nejenom pro dobro své, ale i svých sousedů. Úštěky mnohdy častější než pochvala a vlídné slovo za vynaložené úsilí. Bezradnost při snaze o změnu?
Přesto se najde hrstka lidí, kteří se i přes počáteční nevůli vydají do boje. Najdou v sobě chuť, sílu a možná i víru, že se skutečně může něco v jejich okolí změnit. Možná je to ale jenom ego, které jim dala do rukou mnohdy přeceňovaná funkce statutátora SVJ. Pro ty, kteří se přeci jenom rozhodli věnovat svůj čas společenství, jistě následující řádky pomohou v dobách nejkrutějších.
- Povinnosti, které plynou z funkce statutátora vůči vlastníkům
Výbory SVJ jsou tu primárně pro blaho vlastníků, není tomu naopak, jak bývá běžně v praxi zvykem. Nečinnost výboru svj je dalším problémem, který snad jakoby ani neměl řešení. Vlastní názor vlastníka, nedej bože proti názoru statutárního orgánu, je neakceptovatelný. Takový vlastník je mnohdy zlynčován a následně označen za potížistu, který nehlasuje pro dobro všech. Ostatní vlastníci, kteří s názorem statutárního orgánu mnohdy nesouhlasí, raději jen mlčky přikyvují a následně zvednou ruku i pro kroky, se kterými vnitřně nesouhlasí. Hlavně, že je klid!
- Aktuální informace jsou pro správné vedení klíčové
Statutární orgány se musí neustále seznamovat a pracovat dle aktuálních stanov, které jsou jim předkládány. Aktuální informace lze získat z odborných knih a dalších publikací, internet raději v tomto případě ne! Ten totiž mnohdy snese všechno, s odbornou publikací už to tak snadné není. Vhodné jsou samozřejmě i semináře, které jsou doplněny živou diskuzí.